Jak na Nováčkovskou (Velkáč)

Aby ses stala ostřílenou členkou Velkého oddílu a konečně si mohla vyzkoušet ten skvělý pozdrav, kterému Pětkaři tak drze říkají „splachování“, musíš si splnit Nováčkovskou zkoušku. Jejím smyslem není Tě trápit, ale připravit Tě na vše, co budeš potřebovat, aby Tě v oddílovém, ale i běžném životě hned tak něco nepřekvapilo. Na splnění následujících úkolů máš čas do Nadílky (to je poslední výprava v prosinci), ale čím dřív budeš hotová, tím líp – kdo by nechtěl stát první v nástupu? Splněné body Ti mohou podepisovat rádci nebo členi Rady. Až budeš mít zkoušku za sebou, dostaneš hnědý krojový šátek a oddílový znak. Už nebudeš nováček, ale právoplatná členka Velkáče. Tak do toho!

Na začátek několik rad, aby se Ti Nováčkovská plnila lépe:

 • Povinné věci (viz 6. bod) si sežeň co nejdřív. Budeš je potřebovat skoro na každé akci.
 • Nezapomeň si včas začít plnit dlouhodobé úkoly (docházka, dobré skutky a dodržování skautského zákona). Jinak by se Ti mohlo stát, že Ti na ně nezbyde čas.
 • Nos si Nováčkovskou s sebou na akce a pokus se ji neztratit, jinak budeš mít zmatek v tom, co už sis splnila a co Ti ještě zbývá.
 • Spousta věcí se lépe učí, když Ti je někdo vysvětlí a ukáže, než když si je přečteš, proto se neboj kdykoli na cokoli zeptat svých rádců, Rady nebo kohokoli ze členů, určitě Ti rádi pomůžou.

A teď už jednotlivé úkoly a jak se s nimi poprat…

1) Zná skautský zákon, heslo a denní příkaz a text skautského slibu.

Skautský zákon říká, jak by se měl člověk chovat, pokud chce žít dobře a spravedlivě k sobě i k ostatním. Bodů skautského zákona je deset a dobře se zapamatují podle prstů na rukou. (Pokud by se Ti mé pomůcky nelíbily, určitě si snadno vymyslíš vlastní.)

 • Skaut je pravdomluvný (malíček – i ta nejmenší lež se počítá)
 • Skaut je věrný a oddaný (na levém prsteníčku se nosí snubní prstýnek, kterým druhému slibujeme věrnost)
 • Skaut je prospěšný a pomáhá jiným (na silném prostředníčku uneseš třeba tašku s nákupem staré paní)
 • Skaut je přítelem všech lidí dobré vůle a bratrem každého skauta (ukazováčkem můžeš třeba šimrat svého bratříčka)
 • Skaut je zdvořilý (skauti po celém světě se zdraví levačkou, při pozdravu je na vrchu právě palec)
 • Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských (palcem a ukazovákem sypeš zrní ptáčkům)
 • Skaut je poslušný rodičů, vůdců a představených (ukazováčkem se hrozí dětem, když neposlouchají)
 • Skaut je veselé mysli (kdo měl tu trpělivost a naučil se to, může si na prostředníček pískat pro radost na prsty)
 • Skaut je hospodárný (Přiznávám se, na to je má fantazie krátká. Kdyby Tě k devátému bodu napadla nějaká pomůcka na zapamatování, ráda si ji poslechnu.)
 • Skaut je čistý v myšlenkách, slovech i skutcích (malíčkem si lidé čistí uši)

Skautské heslo zní „Buď připraven!“ – připraven pomáhat ostatním, připraven žít podle svých ideálů.

Denní heslo je „Alespoň jeden dobrý skutek denně“. Proto si na šátek jako připomínku můžeš uvázat Uzel dobrého skutku. Když potom někomu pomůžeš nebo uděláš jiný dobrý skutek, uzel můžeš rozvázat a místo něj si nasadit turbánek.

Skautský slib u nás skládají až starší členi, přesto je ale dobré ho znát:
„Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe,
sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době,
plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské,
duší i tělem být připravena pomáhat vlasti i bližním.
(K tomu mi dopomáhej Bůh.)“ – dobrovolný dodatek

2) Zná skautský a oddílový pozdrav a jejich význam.

pozdravSkautský pozdrav jsi mohla vidět třeba na táboře při vztyčování vlajky. Zvedneš pravou ruku, palcem překryješ malíček a ostatní prsty necháš natažené. Tři natažené prsty symbolizují tři body skautského zákona (sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce, plnit své povinnosti a dodržovat skautský zákon a pomáhat ostatním), velký a silný palec symbolicky chrání malý malíček. Při podání ruky uděláš vlastně totéž, ale levou rukou, která je blíž srdci (tak se zdraví i Lasičky).

Oddílový pozdrav znáš určitě také, je to zhoupnutí pravou rukou s propletenými prsty. Symbolizuje, že členi oddílu by měli držet pevně pospolu (něco podobného je i v našem pokřiku).

3) Zná název, číslo a pokřik střediska a oddílu a názvy a pokřiky družin. Ví, jak vypadá oddílový znak. Zná názvy ostatních oddílů ve středisku.

Náš oddíl se jmenuje Dívky táborového ohně podle prvních amerických skautek. Má číslo 7 a pokřik „Druh co druh, pevný kruh, nikdo nás nezdolá!“ Ve Velkém oddíle jsou čtyři družiny:

 • Gazely mají pokřik „Velký duch poslouchá Gazel svých hlas, čest, láska k přírodě spojuje nás!”
 • Vydry „Sílu, mrštnost, družnost, klid musí každá Vydra mít!”
 • Sovy „Sovy pevně, věrně stůjme, moudrostí svou pomáhejme!”
 • Pokud je v oddíle hodně lidí, bývá ještě čtvrtá družina – Štiky. Jejich pokřik je „Štika, to je dravý tvor, štika je náš pravý vzor!”1900087_283496895138515_2058827546_n

Naším znakem je Indiánské slunce, vypadá takhle:

Jsme součástí 31. střediska Polaris, které má pokřik „Polaris!“ – to vykřikne vedoucí střediska, ostatní odpoví: „Svítí jasně na severu, vždy se držme svého směru!“ V našem středisku jsou ještě čtyři další oddíly. Dva už určitě znáš – Pětku a Práčata. Oba jsou jen pro kluky, ale jinak jsou dost podobné našemu oddílu. Možná ale nevíš, že k nám patří ještě tři oddíly pro dospělé, takzvaní oldskauti. Jmenují se Havrani, 145. oddíl oldskautů a XXX.

4) Zná státní symboly – českou Hymnu, vlajku, malý a velký státní znak.

Tento bod pro Tebe určitě není novinkou, ale neuškodí si to zopakovat…vlajka

Státní vlajka České republiky vypadá takto: Bílý pruh je nahoře (nebo vlevo, pokud vlajku pověsíš modrým klínem nahoru), červený dole (nebo vpravo).

Na text české Hymny se můžeš podívat tady , nahrávku si můžeš poslechnout třeba zde . Stačí, když budeš umět první sloku.znakI

Takto vypadá velký státní znak: Je rozdělený na čtyři části, v každé je zvíře symbolizující část republiky. Když se na něj podíváš, vpravo nahoře vidíš moravskou orlici na modrém poli, vlevo dole slezskou orlici na zlatém poli a ve dvou zbylých částech českého lva na červeném poli, kterého najdeš i na malém znaku. Velký státní znak reprezentuje stát a můžeš ho vidět na různých státních budovách (třeba na školách).znakII

Malý státní znak má jen jedno pole – červené a na něm stříbrný český lev, který má dva ocasy a korunu. Našla bys ho všude možně; od soudů přes cedule na památných stromech až po úřední razítka.

5) Má skautský kroj.

Kroje nosí skauti po celém světě. Každá země má svůj, ale trochu se mohou lišit i kroje jednotlivých oddílů. Ty potřebuješ následující:

 • Pohorky – dobré pohorky jsou nezbytné i na výpravy, pokud nechceš mít puchýře a vymknutý kotník.
 • Krojová košile – nejspíš máš svou ještě z Lasiček, ale pokud si budeš kupovat novou, prodávají se v obchodě se skautskými věcmi, který se jmenuje Jun, ale stačí i jakákoli jiná khaki košile.
 • Přišité nášivky – ty dostaneš od nás. Neztrať je, nové nášivky stojí dost peněz. Na levý rukáv se přišívá domovenka (Praha), číslo oddílu a družinová nášivka. Nad pravou kapsičku si přišij Českou republiku. Na pravé rameno se dává znak WAGGGS (zkratka anglického World Association of Girl Guides and Girl Scouts – Světového svazu skautek, kam patříme).
 • Kraťasy / sukně – měly by mít hnědou, zelenou nebo khaki barvu a sahat by Ti měly nad kolena.
 • Ponožky – pravý styl je v detailech, jak by Ti potvrdil každý vizážista. Proto ke kroji nosíme slušivé ponožky taktéž v odstínech zelené, hnědé, či khaki.

6) Má všechny povinné věci a nosí si je na akce.

Jsou to věci, které budeš potřebovat na většinu her. Předpokládá se, že si je přineseš na každou akci, často se ani nepíší do seznamu věcí na s sebou. Nos je vždy, pokud v seznamu nebude výslovně napsáno, že je mít nemusíš. Do poviňáků patří

 • šátek (Počítej s tím, že se pravděpodobně potrhá, zabahní nebo jinak zničí, ať pak maminka nepláče nad svým hedvábným pokladem.)
 • papír
 • tužka
 • nůž (zavírací či v obalu, podepsaný)
 • uzlovačka (Doporučuji pořádnou, asi dva metry dlouhou, ne tkaničku do bot. Hodí se nejen na hry, ale i třeba na stavění.)
 • Stezka / Nováčkovská (Stezku dostaneš po splnění Nováčkovské zkoušky.)
 • KPZ (tedy Krabička Poslední Záchrany) a v ní jehla, nit, knoflík, spínací špendlík, sirky a škrtátko (tak, aby nenavlhly), svíčka, náplast, provázek a cokoli dalšího, co by Ti přišlo nezbytné pro přežití.

Za to, že sis věci přinesla, dostaneš na akci body do bodování. Do té doby, než si splníš tento bod, dostáváš body, jako bys měla vždy všechny poviňáky.

7) Zná telefonní číslo na sebe a jednoho z rodičů. Umí na oddílových stránkách najít kontakty na vedoucí. Ví, kdo je hlavní vedoucí oddílu a střediska a která vedoucí má na starosti omluvy.

Čísla si budeš muset zjistit sama, ale s kontakty Ti můžu poradit. Naše stránky mají adresu www.sedmickaoddil.wordpress.com, ale můžeš je snadno najít třeba pod heslem „Sedmička oddíl“. Na stránce máš hned nahoře menu a tam kolonku „Kontakty“. Vybereš si „Kontakty na vedoucí Velkáče“ a už to máš!

Hlavní vedoucí oddílu je Řechta, střediska Davy a omlouvat by ses měla Mačce.

8) Zná čísla tísňových linek. Ví, co je to Linka bezpečí.

Tohle je důležitý bod, který se Ti bude hodit celý život. Na tísňové linky voláš, když potřebuješ pomoc v případech nouze, a jsou zdarma. Tady jsou ty nejdůležitější:

 • 155 – číslo na zdravotnickou záchrannou službu (sanitku). Sem voláš, když potřebuješ rychlou pomoc lékaře. Operátor už se Tě vyptá na vše potřebné.
 • 150 – číslo na hasiče. Pomohou Ti nejen v případě požáru, ale třeba i při povodních.
 • 158 – Policie České republiky. Policii můžeš zavolat třeba když by Tebe nebo někoho v okolí někdo ohrožoval.
 • 112 – jednotné evropské číslo tísňového volání. Funguje po celé Evropské unii (a i v dalších okolních zemích) a je společné pro sanitku, hasiče i policii. V České republice bude pravděpodobně rychlejší zavolat třeba na záchranku přímo 155, ale pomohou Ti i tady. Pokud jsi v jiné evropské zemi, (řekněme ve Francii), mohou mít pro sanitku vlastní číslo, které nejspíš nebudeš znát. Na lince 112 bude člověk, který mluví anglicky a který Ti pomůže.

Všechny tísňové linky jsou navzájem propojené, pokud by sis nebyla jistá, můžeš zavolat na jednu a tam Tě přepojí na tu, kterou potřebuješ.

Linka bezpečí je místo, na které se můžeš obrátit v podstatě s jakýmkoli svým problémem. Když Tě něco trápí ve škole nebo doma, nebo máš starost o svou kamarádku, můžeš sem zdarma zavolat nebo napsat. Někdo Tě vyslechne a pokusí se s Tebou najít nějaké řešení Tvých problémů. Linka je anonymní, to znamená, že pokud nebudeš chtít, nemusíš říkat, jak se jmenuješ. Její číslo je 116 111, ale pamatovat si ho nemusíš, během pár vteřin ho najdeš na internetu. Pokud by ses chtěla podívat, tady jsou její stránky: www.linkabezpeci.cz.

9) Zná svou adresu a adresu klubovny.

Adresa klubovny je V Tůních 11, Praha 2.

10) Vede si kroniku, zpěvník nebo zápisník. Napíše do nich alespoň deset zápisů.

Můžeš si vybrat, co si chceš založit. Do kroniky si můžeš psát své zážitky z výprav, aby sis je vždycky mohla připomenout, do zápisníku všechny nezbytné praktické znalosti, jako stavbu tee-pee nebo základy první pomoci, zpěvník s oddílovými písničkami se Ti bude hodit na spoustě akcí od střediskových srazů až po tábor. Je to obtížný výběr, já vím. Ale neboj, založit si můžeš klíďo págo třeba všechny tři, důležité je, abys v nich dohromady měla deset nových zápisů.

Pokud si chceš některý sešit založit úplně nový, doporučuji sešit velikosti cca A5 s pevnými deskami, aby se Ti hned nezničil. Z vlastní zkušenosti bych Ti radila psát si zápisy buď obyčejnou tužkou, která se ale časem může trochu rozmazat, nebo propiskou. Pera se rozpíjejí a ta gumovací Ti v táborovém horku mohou zmizet (a těch padesát ztracených písniček mě dodnes mrzí…). Kdyby ses rozhodla pro zpěvník a nechtěla si texty písniček hledat na internetu (spousta jich tam ani není), popros někoho, ať Ti půjčí svůj k opsání.

11) Ušije si obal na zpěvník, zápisník nebo kroniku.

Takový látkový obal může životnost Tvého zpěvníku o dost prodloužit (a navíc ho zkrášlit). Pokud bys potřebovala poradit, jak na to, neváhej se zeptat raďáků (třeba). Od teď bude Tvůj zpěvník předmětem láskyplné závisti celého oddílu!

12) Ví, jak bezpečně rozdělat, udržovat a zahladit oheň.

Teplé jídlo v chladném dni nebo večerní posezení u ohníčku jsou krásné, lesní požár už tolik ne. Proto je nutné vědět, jak s ohněm zacházet.

Pokud chceš v přírodě rozdělat oheň, musíš udělat ohniště. Vykopeš asi deset centimetrů hlubokou díru a vytrháš z ní případné kořeny (ty mohou chytnout a požár se může podzemím šířit ze stromu na strom). Lepší je vybrat místo bez kořenů, ať neponičíš okolní stromy, občas to ale nejde. Drn si schováš stranou. Pomůže Ti, když bude pokud možno vcelku. Okolo ohniště naskládáš kameny, aby nevzplála tráva. Dej si tu práci a najdi jiné kameny než z potoka, ty v žáru praskají.

Samotné rozdělání ohně obvykle není nijak zvlášť obtížné, i když to může chtít trochu cviku. Za deštivého počasí se Ti budou hodit suché sirky z KPZ. Než rozděláš oheň, měla by ses ujistit, že máš dost vody na jeho případné uhašení. Kolem ohniště se vždy pohybuj opatrně a nešermuj ve vzduchu hořícími klacky.

Buřty máš opečené, pohorky usušené, zbývá ohniště zase uklidit. Oheň nech dohořet a popel vychladnout. Potom ohniště zaliješ vodou (už z něj nesmí stoupat pára). Větší kusy ohořelého dřeva vyndej a hoď někam do křoví (ujisti se, že už nejsou žhavé). Na díru opět polož drn (vidíš, říkala jsem, že se ještě bude hodit!) a udusej ho, aby rostliny mohly znovu zakořenit. A hle, ohniště máš zahlazené!

Než člověk někde rozdělá oheň, měl by se zamyslet nad tím, jestli je to bezpečné. V některých místech se oheň vůbec rozdělávat nesmí (například v přírodních rezervacích), jinde ho smíš zapálit jen na vyhrazených místech. Vždy by měl být dostatečně daleko od lesa (na to si dej obzvlášť pozor, když je sucho, fouká vítr nebo když chystáš velký oheň). Pokud je velké sucho nebo fouká silný vítr, nerozdělávej oheň vůbec, požár pak může vzniknout velmi snadno.

13) Umí uvázat základní uzly a zná jejich praktické použití v oddíle.

Uzly, které se Ti budou hodit každou chvíli, a to nejen v oddíle, jsou:ambulanční spojka

 • Ambulanční uzel („ambulák“) – šikne se na ledasco, ale používá se třeba ke svázání trojnohy při stavbě tee-pee.lodak
 • Lodní uzel („loďák“) (ne nahazovací) – dobrý nejen k uvazování lodí, ale také na stavbu tee-pee nebo když v různých hrách potřebuješ přidělat provaz ke stromu.skotak
 • Škotová spojka („škoťák“) – škoťák se používá, když potřebuješ svázat jedno tlusté a jedno tenčí lano. Místo tlustého lana můžeš potřebovat spojit třeba šátek a uzlovačku nebo přidělat provaz k očku celty.auticka
 • Rybářská spojka („autíčka“) – tenhle roztomilý uzel se používá ke spojení dvou stejně tlustých provazů. Hodí se, když Ti jedno lano nestačí a potřebuješ ho prodloužit druhým. Já ho ale třeba mám na polovině svých náhrdelníků, protože jde utahovat a povolovat.
 • Dračí smyčka – „dračák“ se dá uvázat okolo pasu, pokud bys potřebovala jištění (vyloženě při lezení se ale nepoužívá) nebo třeba na přivázání uzlovačky k očku 08-01dcelty, když nechceš, aby ti svíral látku (jako by udělal škoťák). Při vázání je potřeba dát si pozor, jestli je správně utažený.
 • Zkracovačka („velkáčí“) – Oproti „lasičí“ zkracovačce má tu výhodu, že její pomocí můžeš vypnout lano, které už máš na obou koncích přivázané. Stačí zvětšit smyčku kouzelňáku.dobracek
 • Uzel dobrého skutku („dobráček“) – Tímto krásným ozdobným uzlem si skauti zavazují krojový šátek. Jedna z tradic, která se k tomuto uzlu váže a která vysvětluje i jeho jméno, je, že si ho zavážeš jako připomenutí skautského denního příkazu (Alespoň jeden dobrý skutek denně). Když nějaký dobrý skutek uděláš, uzel si můžeš rozvázat a nasadit si místo něj turbánek. (To je také krásný uzel a není tak složitý, jak možná vypadá. Kdyby ses ho chtěla naučit, spousta lidí v oddíle ho umí a ráda Ti ukáže, jak na to.)

Uzly je snazší se naučit, když Ti je někdo předvede, než z obrázků, určitě někoho popros, ať Ti s učením pomůže.

14) Přijme 20 znaků souvislého textu morseovky a 20 semaforu (bez čísel). Tolerance jsou 2 chyby.

V mnoha hrách si ve družině budete potřebovat předat zprávu na dlouhou vzdálenost pomocí jedné z těchto šifer. Aby to fungovalo, je potřeba, aby kód všichni znali a uměli. Není to úplně snadné a nejspíš Ti bude pár let trvat, než dokážeš vysílat a přijímat rychle a bez papíru, základy ale složité nejsou.

Morseova abeceda i semafor mají obě své výhody a nevýhody. Někdy si můžeš vybrat, kterou použít, jindy se lépe hodí jedna z nich. Velká výhoda morseovky je, že ji můžeš pískáním vyslat, i když nevidíš na druhého (ve tmě nebo na dlouhé vzdálenosti). Také ji můžeš vysílat ve tmě baterkou, tam by Ti semafor moc neposloužil. Ale za bílého dne a na rozumnou vzdálenost je semafor mnohem rychlejší a pohodlněji se luští i vysílá, protože každé písmeno je zašifrované jen jedním znakem a ne pěti. K oběma abecedám je spousta pomůcek a klíčů, vyber si ty, které se Ti budou nejlépe učit. Někdy se také jiný klíč hodí lépe k zašifrování a jiný k luštění.morseovka.jpgScreenshot 2018-09-13 at 19.46.11semafor

Semafor se dobře pamatuje z dvojic zrcadlově otočených znaků. (Písmena, která šifrují jsou zvýrazněná, to první ve slově je také první po kruhu – na přesné vysvětlení se zeptej svých rádců.) Pomůcky máš tady:

HáZí; IX (oba znaky dohromady také vypadají jako X); OWl (anglicky sova); PiJe; QwertY (písmena horního řádku anglické klávesnice); MaSo; LetadlOmyl; KýVá; za pěTminuT dvanácT a začátek a konec čísel; Údolí – Rovina – Násep.

15) Zúčastní se čtyř výprav. Za dva měsíce má alespoň 70 % docházky. Jeden měsíc se správně omlouvá na výpravy i družinovky.

Za čtyři výpravy se už stačíš v oddíle rozkoukat a zjistit, jak věci fungují. Procenta docházky máš vždycky vypsané na měsíčním bodování, kdybys chtěla zjistit, jak na tom jsi, zeptej se vedoucí, která má bodování na starosti.

A jak se správně omlouvat? Není nic jednoduššího. Z výprav se omlouvej vedoucí, která má omluvy na starost (pokud nevíš, kdo to je, zeptej se!), z družinovek své rádkyni. Nezapomeň, že nepíšeš automatu, ale živému člověku, kterého určitě potěší, když ho nejdřív mile pozdravíš. Potom napiš, z jaké akce se omlouváš a z jakého důvodu. Na závěr se nezapomeň podepsat, aby dotyčný věděl, kdože se mu to vlastně tak krásně omlouvá. A na závěr to nejdůležitější, omluv se, pokud možno, včas, to znamená co nejdřív, ale nejpozději tři dny předem. Je jasné, že pokud ráno před výpravou onemocníš, omluvíš se na poslední chvíli a vše je v pořádku, o výletu za babičkou ale určitě víš dřív. Je dobré zeptat se třeba v pondělí rodičů, jestli budeš moci o víkendu na výpravu, nebo jestli máte naplánovaného něco jiného.

Omluvy jsou pro nás důležité, protože plánujeme výpravy i družinovky docela dlouho dopředu. A když máme koupených dvacet lístků na vlak a na sraz přijde pět lidí nebo když rádce vymyslí skvělou hru, ale bohužel místo šesti hráčů dorazí jeden, určitě nám to radost neudělá.

16) Čtrnáct dní se bude snažit chovat podle skautského zákona, pak si s raďákem promluví o tom, jaké to bylo. Čtrnáct dní udělá každý den alespoň jeden dobrý skutek.

Umět vyjmenovat skautský zákon a denní příkaz není k ničemu, pokud se jimi nebudeme snažit řídit. A kdy je lepší doba začít než právě teď?!

Dodržení některých pravidel pro Tebe bude brnkačka, u jiných se budeš muset snažit trochu víc a některá se Ti třeba neporušit nepodaří. To není žádná tragédie, veselé mysli nemůže nikdo být úplně pořád. Důležité je snažit se zlepšovat a třeba ve chvíli, kdy Ti všechno připadá beznadějné se jít projít na nějaké pěkné místo, nebo si o svých pocitech s někým promluvit.

Udělat dobrý skutek neznamená jen zpívat babičkám a dědečkům v domově důchodců, ačkoli jim to jistě udělá radost. Nauč se všímat si lidí a věcí okolo sebe. Každý den se Ti asi něčí život zachránit nepodaří, ale můžeš se zastat spolužáka, kterému se posmívají, můžeš sebrat pár odpadků, můžeš starému sousedovi vzít pejska na procházku. Snad brzy zjistíš, že pomáhat přírodě a lidem okolo sebe se pro Tebe stalo samozřejmostí, a o to koneckonců ve skautu jde.

Nu, a to je vše! Přeji Ti hodně štěstí a neboj se nás kdykoli požádat o radu nebo se na cokoli zeptat!